- Mi is az a flexibilis cső? Hol található a lakásban?
- Épületgépészeti szerelvényeket, (csaptelepek, wc tartályok, gázkészülékek) a legegyszerűbb könnyen alakítható, hajlítható csövekkel a fali elzáró csappal összekötni. Előszeretettel alkalmazzák víz, fűtés és gáz bekötéséhez is. Nem mindegy viszont, hogy milyen flexibilis csövet használunk fel.
A gyakoribb gumibetétes csövet kívülről fémszálakkal erősített védőszövet borítja, aminek jó vezetőképességgel kell rendelkeznie, hogy a berendezések azonos elektromos potenciálra kerüljenek. Ezen különféle színnel jelölik a felhasználhatóságát, kék, piros-víz, sárga-gáz. A különbség az egyes gyártók flexibilis csövei között a belső gumi vastagsága és minősége, valamint a védőszövet erőssége. Ezek határozzák meg a cső ellenállását a nyomással és a hőmérséklettel, valamint a vezetékes gázban lévő pentánnal szemben. Itt is igaz a régi mondás, „olcsó húsnak híg a leve”. A nagyon alacsony áron árult csövek minősége és élettartama gyakran csak fele a néhány száz forinttal drágábban beszerezhető minőségi termékeknek. Kevésbé elterjedt a teljes mértékben acélból készült, hajlékony gázbekötő cső, ami sokkal ellenállóbb és biztonságosabb is.
- Mennyi az élettartama ezeknek a csöveknek, és hogyan tudok meggyőződni az otthonomban lévők állapotáról?
- Ideális esetben a flexibilis cső egyik végéhez közel egy öntapadós cimkének kell lennie, amin a gyártó, a forgalmazó, ÉMI engedélyezési szám, a felhasználás célja, maximális hőmérséklet és nyomás, gyártási év és a felhasználhatóság ideje szerepelnek. Ha ilyen cetlit nem találunk, már sokkal nehezebb dolgunk van, de vannak egyértelmű figyelmeztető jelek. A szúrósan „szálkásodó” védőszövet, jelentős keresztmetszet csökkenés, törés, vagy a szivárgó víz, esetleg gáz észlelése azonnali cserét igényel, amit bízzunk szakemberre!
- Milyen veszélyeket rejtenek az elöregedett, repedezett gumibetétes flexibilis csövek?
- A vízhálózatban lévő csövek 3-4 bar nyomást tartanak vissza, ha kirepednek, megnyílnak rövid idő alatt tetemes mennyiségű víz áraszthatja el lakásunkat. Fűtési rendszerben lévő gumibetétes csövek gyorsan elöregednek, belül mállani kezdenek, ezzel veszélyeztetve a gázkészülékünket, ezért a gázkészülék gyártók tiltják ezek használatát. Sokkal nagyobb bajt okozhat egy szivárgó gázbekötőcső. Mozgatható gáztűzhelyeknél fokozott igénybevételnek van kitéve a bekötő cső is, hamarabb elfárad, megreped. Már egy kisebb robbanás is lerombolhatja lakásunkat, házunkat, komoly kárt okozhatunk másoknak is, és emberéletek is veszélybe kerülhetnek.
- Mit tegyek, hogy biztonságban érezhessem magamat és családomat?
- Jelölés nélküli, sérült, megtört vagy szivárgó, lejárt szavatosságú flexibilis csövet azonnal cserélni kell. A jó állapotúnak tűnő csöveket is érdemes évente szakemberrel ellenőriztetni. A gumibetétes gázbekötő csövet ötévente cseréltetni kell! Acélból készült hajlékony csőre. (GEBO inox csövek)
Cégünk csőcserét is végez. Kérjen ingyenes árajánlatot e-mailben.
gazboka@freemail.hu
Írja meg: Cső fajtáját: -víz
-gáz
Cső méretei: -1/2" vagy 3/4" (milyen készüléknél használja)
-hossza