Gázkészülékünk állapota otthonunk konfortérzete szempontjából nagyon fontos kérdés.
Fűtés és melegvíz ellátásunk biztonságos, takarékos, üzembiztos és környezetbarát működésének kulcsa agázkészülékek időszakos karbantartása.
Ennek elmulasztása nagymétékben növelheti gázfogyasztásunkat, károsanyag kibocsájtásukat és nem utolsó sorban balesetveszélyessé is vállhat.
Ha gázkészüléke müködése során bármilyen rendellenességet észlel, azonnal kapcsolja le,és forduljon szakemberhez.Lehet ez hangos zajos működés, büdös kellemetlen szag, vagy a szokásostól eltérő, teljesítmény változás.
Gázkészülékünk működés közben rengeteg levegőt használ el.1 m3 gáz elégetéséhez akár 8-10 m3 levegőt kell a készülékünknek biztosítanunk.
Mivel a beszívott levegő tele van porral, kosszal , és egyéb szennyeződésekkel, ezek a szennyeződésekgázkészülékünkön lerakódnak, és a működéshez szükséges alkatrészeket /égő, fúvókák/ eltömítik.Az így eltömődött gázégő már nem képes a megfelelő gáz-levegő keveredési elegyet biztosítani és az égés folyamata "tökéletelen" lesz.
A tökéletlen égés során pedig szénmonoxid, korom és koksz keletkezik. A szénmonoxid koncentrációjának mértékétől függően fejfájást, hányingert, rosszullétet, és akár halált is okozhat./0,1 térfogatszázalék szénmonoxid már halált okozhat/
Ugyanez a helyzet, ha gázkészülélékünk telepítése során a megfelelő légutánpótlást nem vesszük figyelembe, és a tökéletlen égés a levegő hiány miatt jön létre. Ezért van, hogy a nyílt égésterű gázkészülék helyiségén szellőző nyílásokat, légbevezetőket kell elhelyeznünk.
Más a helyzet az úgynevezett zárt égésterű, vagy turbós készülékek esetén, mikor az égési levegőt egy csövön keresztűl a szabadból szívjuk, és az égésterméket egy ventillátor segítségével a szabadba fújjuk .Ez esetben készülékünk égéstere lakásunk légterétől teljes mértékben független, így ezen készülékek sokkal kevésbé balesetveszélyesek.
A kondenzációs kazánok a füstgázban rejlő úgynevezett rejtett hőt hasznosítják, melynek eredményeképpen sokkal magasabb hatásfokon képesek működni. Kondenzációskészüléket üzemeltetve gázfogyasztásunk akár 11%-al csökken. Károsanyag kibocsájtásunk pedig extrém alacsony értékeket érhet el.
Készülékeink rendszeres karbantartása, ésbeszabályzása nemcsak a balesetveszély csökkentése, hanem gázfogyasztásunk optimalizálása miatt is fontos. Az egyre növekvő energiahordozó árak mellett nem mindegy, hogy gázkészülékünk milyen hatásfokon működik.Az égés jellemzőit, és hatásfokát füstgázelemző készülékkel lehet megállapítani.
Lakásunk gázrendszerének időszakos kötelező felülvizsgálatát törvény írja elő (GET 2003 XLII tv.a földgáz ellátásáról 22§ (7) bek.).
A földgázellátásról szóló 2003. évi XLII. törvény (GET ) 22. § 7. bekezdése szerint A csatlakozóvezeték és a fogyasztói berendezés üzemképes állapotban tartása az ingatlan tulajdonosának a kötelessége , ennek megfelelően köteles gondoskodni azok rendszeres karbantartásáról, javításáról és szükség szerinti cseréjéről, és azok legalább ötévenkénti műszaki biztonsági felülvizsgálatáról .
Cégünk rendelkezik a gázkészülékek minősítő tevékenységéhezszükséges engedéllyel.
Fontos tudni, hogy az ellenőrzés az Önök biztonsága érdekében szükséges.
Tudnivalók:
1. NYÍLT ÉGÉSTERŰ KAZÁNOK ÉS VÍZMELEGÍTŐK
(Azokat a készülékeket nevezzük nyílt égésterűeknek, amelyek a gáz elégetéséhez szükséges levegőt a felszerelési helyiségből kapják).
ˇ A karbantartás legfőképpen azoknál a készülékeknél (vízmelegítő, kazán) nem maradhat el, amelyek általában akkor működnek, ha nem vagyunk a közelükben, és ebből következően nem tapasztalhatjuk a működés esetleges rendellenességeit.
ˇ Kazánok és vízmelegítők esetében az eltömődött vagy a hőterhelés miatt deformálódott hőcserélők rosszul vagy nem megfelelően engedik át az égésterméket. Az égéstermék torlódása vagy visszaáramlása súlyos egészségkárosodáshoz, esetleg szénmonoxid mérgezéshez vezethet. Ugyanezt eredményezheti a nem megfelelő, vagy tönkrement kémény is.
2. GÁZTŰZHELYEK
ˇ Amennyiben gázkészüléke üzemeltetése során azt tapasztalja, hogy a láng nem marad égve, illetve csak addig ég, míg a kezelőgombot nyomva tartja, úgy az az égésbiztosítás hiányát jelenti. Ez kiemelten fontos biztonsági eleme a korszerű gázkészülékeknek, melynek bármilyen rendellenessége esetén kérjük, hogy ne használja a készüléket, amíg a szükséges javításokat szakemberrel el nem végezteti. Ennek elmaradása esetén saját közvetlen környezete élet- és vagyonbiztonságát veszélyezteti.
3. KÉMÉNYEK ÉS EGYÉB ÉGÉSTERMÉK ELVEZETŐ BERENDEZÉSEK tisztításának és felülvizsgálatának szükségessége
A fűtés és használati melegvíz előállítása céljából elégetett földgáz során keletkezett égésterméket az égéstermék elvezető berendezés, általában a kémény vezeti el.
ˇ Már a legkisebb elhasználódásra utaló jel esetén is a füstcsövek felülvizsgáltatását javasoljuk. A füstcső, illetve a kémények kialakítását, felszerelését és azok karbantartását minden esetben bízzuk szakemberre.
4. SZELLŐZÉS, LÉGELLÁTÁS
Közismert, hogy az égéshez oxigén kell, ezért gondoskodni kell az égéshez szükséges, valamint a szellőzőkön keresztül kiáramló levegő pótlásáról és az égéstermék maradéktalan elvezetéséről
Fontos szabály: a gázberendezések szellőző nyílásainak eltakarása veszélyes és tilos!